Noc Świętych

wydarzenie zapoczątkowane w naszej parafii

Noc Świętych 2017

„Powinno się być jak chleb…”

 

Już niebawem Noc Świętych. Wzorem lat ubiegłych 31 października o godz. 20.00 w kościele Garnizonowym w Gnieźnie, rozpoczniemy obchody już 13 -nastej Nocy Świętych. Patronem tegorocznego spotkania będzie św. Albert. Jest on patronem tego roku duszpasterskiego, dlatego stał się naturalnym kandydatem. Jednak przede wszystkim Jego postawa służby, radykalnego oddania swojego życia na rzecz biednych, bezdomnych, może obudzić w nas na nowo wrażliwość na wszystkich ludzi. Wciąż dookoła nas obecna jest bieda i innego rodzaju problemy, wobec których nie możemy pozostawać obojętni. Może modlitwa przez wstawiennictwo św. Alberta i osobiste rozważenie Jego myśli: „Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się jeśli jest głodny.” pomoże nam uruchomić nasze serca wobec tych różnych trudności, ale przede wszystkim otworzy nasze oczy na ludzi w potrzebie, którzy są obok nas.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczynamy o godz. 20.00. Po wejściu delegacji z relikwiami różnych świętych i odśpiewaniu litanii do Wszystkich Świętych będziemy mieli okazję uczestniczyć w przedstawieniu, przygotowanym przez uczniów ze szkoły Rodzice dzieciom. Śpiewem towarzyszyć nam będzie zespół „Nowa Pieśń”. Później procesyjnie udamy się do Katedry, gdzie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, powierzymy w naszej modlitwie całe nasze miasto i wszystkie osoby. Po zakończonej modlitwie, bardzo gorąco zapraszamy wszystkich na poczęstunek do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego, w byłych budynkach seminarium.

Pierwsza w Gnieźnie ,,Noc Świętych” zorganizowana zostanie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych, czyli 31 października. Początek około godziny 22. Do gnieźnieńskiej fary przybędą pielgrzymki z relikwiami: św. Wojciecha, św. Radzyma Gaudentego, św. Bogumiła, bł. Jolenty oraz świętych, których doczesne szczątki przechowywane są w klasztorze w Strzelnie. Modlitewne czuwanie potrwa do godziny 23. Następnie z kościoła pw. Świętej Trójcy wyruszy procesja, która przejdzie pod Pałac Arcybiskupów Gnieźnieńskich, gdzie pod balkonem papieskim zebrani będą się modlić o rychłą beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II. Czuwanie zakończy Msza św., która rozpocznie się o północy w gnieźnieńskiej katedrze. Jak mówi inicjator przedsięwzięcia ks. Jan Kwiatkowski, wikariusz w parafii pw. Świętej Trójcy, ma ono przypomnieć sens święta, które obchodzimy pierwszego dnia listopada. – Idea zorganizowania ,,Nocy Świętych” zrodziła się niejako pod wpływem nauczania dwóch papieży: Jana Pawła II, który był wielkim piewcą świętości, jako miary człowieczego życia, i Benedykta XVI, który o dążeniu do świętości nieustannie nam przypomina. Można powiedzieć, że Gniezno zostało zbudowane na kamieniach świętości. W kościołach przechowywane są relikwie czterech wielkich świętych: św. Wojciecha – patrona naszego miasta i jednoczącej się Europy, jego brata św. Radzyma Gaudentego, który był pierwszym arcybiskupem gnieźnieńskim, św. Bogumiła oraz bł. Jolenty, siostry św. Kingi. To zobowiązuje. Chcemy pokazać – dodaje ks. Kwiatkowski – że ich życie jest dla nas znakiem i za ich wstawiennictwem pragniemy modlić się o odwagę w dążeniu do świętości.
Powód jest jeszcze jeden – obce naszej kulturze i tradycji Halloween. Nie da się ukryć, iż coraz częściej dzień Wszystkich Świętych kojarzy się nam z krzywo uśmiechającymi się dyniami i przebierańcami. Zamiast skupienia i ciszy mamy zabawę i pusty śmiech. To bardzo niepokojące, bo zmienia nasz stosunek do śmierci i paradoksalnie zamiast zmniejszać, tylko pogłębia strach przed tym, co nieuniknione. A przecież dla chrześcijan śmierć oznacza nie koniec, ale początek nowego życia. Jest przejściem z tego świata do innego. Jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego: ,,Dla tych, którzy umierają w łasce Chrystusa, jest ona uczestniczeniem w Śmierci Pana, by móc także uczestniczyć w Jego Zmartwychwstaniu (…). Śmierć jest końcem ziemskiej pielgrzymki człowieka, czasu łaski i miłosierdzia, jaki Bóg ofiaruje człowiekowi, by realizował swoje ziemskie życie według zamysłu Bożego i by decydował o swoim ostatecznym przeznaczeniu”.

Ks. Jan Kwiatkowski inicjator i organizator ,,Nocy Świętych”

– Zróbmy wszystko, by uroczystość Wszystkich Świętych nie zamieniła się nam w jarmark, zabawę lub czas sentymentalnych wspomnień. Spróbujmy obronić ten dzień, w którym Kościół wspomina wszystkich swoich świętych, zarówno tych nazwanych, jak i nienazwanych. Nie zmarnujmy naszego życia, tak jak oni go nie zmarnowali. Nasza ziemska wędrówka to tylko chwila, ale ta chwila jest początkiem wieczności. Święci nam o tym przypominają. Nie bójmy się spotkania z nimi. Bierzmy z nich przykład, a wtedy bez strachu staniemy na progu wieczności.